Saluto! Brīvdienas graciozajā Itālijā
Nav iespējams pastāstīt par Itāliju tikai dažās rindiņās, dažās rindkopās un pat tūkstoš grāmatās. Šīs valsts kultūra ir tik bagāta, ka pat vesela cilvēka mūža nepietiks, lai pieminētu visus slavenos vārdus un notikumus.Patīkamākais un pārsteidzošākais ir tas, ka Itālijas varenais mantojums ļoti labi "sadzīvo" ar vismodernāko atpūtu. Lai kur jūs dotos, un, lai ko jūs darītu Itālijā, jūs vienmēr ieskaus patiesi lieliskas valsts atmosfēra. Pat vienkāršs rīta gājiens pēc kafijas kļūs par īstu ceļojumu caur vēstures dziļumiem.Itālija patiesi pārsteidz mūs ar atpūtas dažādību. Vasarā tūristi atpūšas pludmalēs, ziemā – iekaro sniegbaltos Alpus, bet visos pārējos gadalaikos (īpaši pavasarī) – iepazīstas ar nacionāliem dārgumiem ekskursijās.Itālija ir kultūras bezgalības bezgalība. Pat ja jūs tūkstošiem reižu vērojāt Siksta kapelu (itāļu: Cappella Sistina), staigājāt Neapolē un zīmējāt albumā Etnas skices, pat tad katrs jaunais apmeklējums joprojām būs unikāls piedzīvojums, ko piedzīvosiet no jauna pirmo reizi.
Bellissimo! Sastādām interesantu tūri uz Itāliju
Itālijas vasara – laiks ceļot uz Vidusjūras pludmalēm. Jūras ūdens sasilst līdz vidēji 25 grādiem, bet gaisa temperatūra ir ap 40-45. Īsāk sakot, īsta, karsta, dzirkstoša un absolūti pludmalei piemērota vasara, kas gaida jūs ar siltiem saulainiem apskāvieniem. Par populārākiem kūrortiem Itālijā parasti uzskata Rimini, Lido di Jesolo, Sicīliju un Kapri.Noteikti iegriezieties Amalfi – piejūras pilsētiņā valsts dienvidos. Šīs vietas romantiskais šarms ir līdzīgs Florences un Venēcijas majestātiskajam krāšņumam. Bet Amalfi piemīt zināma dabiska monumentalitāte – šī apbrīnojami skaistā pilsēta atrodas uz milzīgas klints, kas liek tai izskatīties, it kā pati pilsēta sniedzas tālu augšup. Amalfi nakts panorāma – skats, kas pārspēj visus iedomājamos un neiedomājamos skaistuma rekordus.Decembra beigās Itālijā sākas īstie svētki slēpošanas mīļotājiem – Itālijas ziemas sezona. Slēpošanas ceļazīmes uz Itāliju ir tik populāras, ka tās sāk rezervēt maijā un jūnijā, un dažreiz pat agrāk. Visiem slēpotājiem ir zināmi populāri ziemas kūrorti: Val Gardena, Avoriaz, Dienvidtirols, Dolomītu Alpi. Itālijas ceļojumu galamērķu sarakstu var papildināt bezgalīgi. Katra lieliskā pilsēta šajā sarakstā ir maza Itālija, kuru var pētīt (bez pārspīlējuma!) gadiem ilgi. Senatnīgā Roma, Florence, Venēcija, Neapole, Milāna, Verona, Turīna... Pirms apmeklējat kādu no šīm pilsētām, mēs iesakām jums sakrāt daudz spēka, jo būs daudz pārsteigumu, loti daudz pārsteigumu!Paskriet pa visvareno Kolizeju, apmeklēt Dantes māju-muzeju Florencē, uztaisīt pāris neaizmirstamu kadru satriecošajā Venēcijā, “noķert” Pizas torni un ieraudzīt Etnu ar savām acīm – pat šāds neliels apskates vietu saraksts dāvinās jums miljoniem un miljardiem spilgtu iespaidu; nemaz nerunājot par neskaitāmām fotogrāfijām, jo ar fotoaparātu nešķirsieties ne mirkli.Kas varētu būt labāks, nekā iestiprināties ar gardu picu pastaigas laikā? Vietējās picērijās un kafejnīcās ēdiens tiks pagatavots ar īpašu dedzību un rūpību, ievērojot senatnīgo recepšu tradīcijas. Kā zināms, pirmā pica bija “dzimusi” Neapolē, kāpēc gan nepagaršot to tieši tās vēsturiskajā dzimtenē? Vēlāk varēsiet nogaršot pastu un risoto, veltot laiku to degustācijai.
Grandioso! Ceļojam pa visneparastākajām vietām.
Ekskursija uz Itāliju nāks pie sidrs ne tikai tēlotājmākslas cienītājiem, bet arī aizrautīgiem piedzīvojumu meklētājiem. Vai esat gatavs jaunajam piedzīvojumam? Pastaigājieties pa Sassi di Matera pilsētu, ko dažreiz dēvē par "alu". Pilsētiņas noslēpumainās ielas mistiskā veidā pārtop zaļās ejās un nepamanāmās pazemēs. Ideāla vieta, kur justies kā drosmīgam mistiska detektīva varonim. Kapri salā varēsiet izbaudīt ekskursiju uz “Zilo grotu”. Gaisma, kas iekļūst alā, iekrāso ūdeni pārsteidzošos zilos un debeszilos toņos. Šī dabiskā brīnuma skaistums pārsteidza pat romiešu imperatorus, kuriem grota bieži kalpoja kā peldētava. Tomēr, ja vēlēsieties to apmeklēt, būs jāuzgaida, jo vienmēr ir daudz cilvēku, kas vēlas to apmeklēt, bet vienā reizē iekšā laiž tikai dažus cilvēkus nelielās laiviņās.Brīnumi Itālijā atrodami gandrīz uz katra soļa. It īpaši, ja jūs pastaigājaties pa Romu. Navonas laukumā jūs sagaidīs pārsteidzoša “Četru upju” strūklaka, kas ir izrotāta ar garu un dievu skulptūrām. Pilsētā ir daudz slavenu strūklaku: ir vērts pieminēt vismaz “Bruņurupuču strūklaku”, grandiozo “Trevi”, neparasto “Barkacciju” un “Grāmatu strūklaku”!

Kad esat nofotografējis strūklakas, noteikti apmeklējiet “Apelsīnu dārzu” Aventinē (viens no septiņiem slavenajiem romiešu kalniem), apskatiet neparasto Kolizeju un veltiet laiku pastaigai pa slavenajiem tempļiem un katedrālēm. Un vēl Romā ir ... “Kaķu patversme”! Šis ir īpašs muzejs, kurā atrodas milzīgi daudz galvaspilsētas pūkaino iedzīvotāju.Itālija pārsteidz ar kontrastiem. Te jūs pastaigājaties pa iemīlējušos pilsētas ielām Venēcijā, te jūs apskatāt Marka Aurēlija kolonnu Romā, vēl pēc kāda mirkļa atpūšaties Florences “Boboli” dārzos, iedvesmojoties no Santa Maria del Fiore katedrāles spēka. Bet te pēkšņi atrodaties baisā “Gūstekņu dārzā”, godīgi sakot, tas sen vairs nav dārzs, bet gan sava veida muzejs, kurā tiek turēti Vezuvs vulkāna izvirduma aculiecinieku pelnu "statujas".Katra pilsēta Itālijā glabā tūkstošiem noslēpumu, arhitektūras šedevru un pārsteidzošas vietas, par kurām vēlēsieties stāstīt draugiem gan dienām, gan naktīm. Tas ir vienkārši neiespējami redzēt un uztvert pilnīgi visu uzreiz, bet “aptvert” obligāto minimumu, noteikti izdosies.

Informācija par karti ©2020 GeoBasis-DE/BKG (©2009), Google, Inst. Geogr. Nacional, Mapa GISrael, ORION-ME
Karte
Satelīts

Pludmale

Itālijas jūras krasta garums ir gandrīz 7,5 tūkstoši kilometru, ir vairāk nekā 5000 aprīkotu pludmaļu un ārkārtīgi liels viesnīcu skaits. Itālijas pludmales ir visdažādākās: smilšainas, akmeņainas un pārklātas ar oļiem. Ieeja lielākajā daļā pludmalēs ir bezmaksas.Peldēšanas sezona ilgst no maija līdz septembrim.

Papildu informācija

Itālijā ir likums, kas aizliedz smēķēšanu restorānos un sabiedriskās vietās – ja šo noteikumu pārkāpsiet, būs jāmaksā soda nauda (līdz 2 750 eiro).

Kā nokļūt

Itālija atrodas Eiropas dienvidos Vidusjūras centrālajā daļā. Ziemeļos Itālija robežojas ar Šveici un Austriju, austrumos – ar Slovēniju, ziemeļrietumos – ar Franciju.
Austrumos Itāliju ieskauj Adrijas jūra, dienvidos – Jonijas jūra, rietumos – Tirēnu jūra un Ligūrijas jūra. Lielākās salas – Sicīlija, Sardīnija un Elba arī pieder Itālijai.
Valsts teritorija no ziemeļiem uz dienvidiem stiepjas vairāk nekā 1100 km garumā. 75% teritorijas ir pārklāta ar Alpiem un Apenīnu kalniem, 25% teritorijas ir līdzenumi.
Itālijas teritorijā atrodas arī divas neatkarīgas valstis: Vatikāns un Sanmarīno. Itālijā dzīvo aptuveni 58 miljoni cilvēku, iedzīvotāju blīvums ir 195 cilvēki uz kvadrātkilometru.
Visblīvāk apdzīvotās vietas ir Lombardija, Kampānija, Lacio, Sicīlija, Pjemonta un Veneto.

Virtuve

Itāļu virtuve ir pazīstama visās pasaules valstīs. Gandrīz visu nacionālo produktu pamatā ir mīkla, daudz siera, garšaugu un dārzeņu (galvenokārt ķiploki), kā arī olīveļļa. Itālijas vizītkarte ir “pasta” ar saviem neskaitāmiem paveidiem. Itālijas deserti ir vienkārši pasakaini – tik daudz garšīga saldējuma "gelato" šķirņu nevar atrast nekur citur pasaulē. Saldējums ir jāpērk tikai „Gelateria” veikalos, kur saldējumu manuāli ieliek vafeļu glāzītē un pēc klienta vēlmēm pārlej ar vienu no neskaitāmiem sīrupiem. Lieliska siera kūka "tiramisu", cukurotie riekstiņi un dažāda veida augļi, visdažādākās šokolādes un gaisīgo cepumu veidi un šķirnes. Kafija šeit tiek dzerta daudz un bieži, tāpēc ir daudz veidu, kā to pagatavot. Šeit jūs gaida lieliskie itāļu vīni, bez kuriem pat grūti iedomāties svētku galdu. Itāļu CHIANTI, vermuts MARTINI un aperitīvs CAMPARI, dzirkstošais vīns ASTI, smalkie itāļu liķieri AMARETTO un SAMBUCA, kuru nesalīdzināmās aromātiskās īpašības tiek atzītas visā pasaulē, nacionālais degvīns – GRAPPA arī ir populārs.

Svētki

1. janvāris – Jaunais gads, 6. janvāris – Kristības, 25. aprīlis – diena, kad tiek svinēta atbrīvošanās no fašisma, 1. maijs – Darba svētki, jūnija pirmā svētdiena – Republikas diena, 15. augusts – Debesīs uzņemšanas svētki, 1. novembris – Visu svēto diena, 4. novembris – Nacionālās vienotības diena, 8. decembris – Nevainīgā ieņemšana, 25. decembris – Ziemassvētki, 26. decembris – Sv. Stefana diena.
 

Valūta

Eiro. Itālijā valūtu varat apmainīt bankās, kas strādā darba dienās no 8:30 līdz 13:30 un no 15:00 līdz 16:00, lūdzu, ņemiet vērā, ka valūtas maiņas punktos var prasīt uzrādīt pasi. Varat arī mainīt naudu, izmantojot elektroniskus naudas automātus, kas ir uzstādīti lidostās, dzelzceļa stacijās un bankās. Mainīt naudu naudas automātos ir vieglāk, bet kurss parasti ir ne tik izdevīgs. Esiet uzmanīgi un pirms naudas maiņas noteikti noskaidrojiet komisijas maksas lielumu.

Dzeramnauda

Itālijā netiek pieņemts dzeramnaudu iekļaut rēķinā, tāpēc rēķina beigās var būt pozīcija ar papildu 5 – 10 eiro. Gadījumā, ja esat apmierināts ar sniegto pakalpojumu, noapaļojiet summu un atstājiet pāris eiro taksometra vadītājam vai porterim.

Telefoni

Starptautiskie zvani no automātu tālruņiem Itālijā ir lētāki nekā no viesnīcas tālruņa, turklāt ir jāatceras, ka ērtāk un izdevīgāk ir izmantot telefona karti, ko varat iegādāties bāros, veikalos, avīžu kioskos un pasta nodaļās. Nedēļas nogalēs, svētku dienās un no 18:00 līdz 08:00 zvanīt ir lētāk. Lai zvanītu Itālijas iekšzemē, jāuzgriež 0. Noderīgi tālruņa numuri: 100 – uzziņu dienests 112 – policija (karabinieri), 113 – negadījumos, 118 – ātrā palīdzība.

Transports

Itālijā ir diezgan labi attīstīts starppilsētu transporta tīkls. Pārvietošanai ir labi piemēroti gan vilcieni, gan autobusi, īpaši ērti ir izmantot ātros “Pendolino” vilcienus. Biļetes uz tramvajiem un autobusiem salonos netiek pārdotas, tās iepriekš jāiegādājas tabakas un avīžu kioskos. Auto var paņemt nomā ar kredītkarti un dažās vietās paprasīs arī drošības naudu..

Taksi

Visi taksometri Itālijā ir atzīmēti ar zīmi "TAXI". Nav pieņemts “ķert” taksometru uz ielas, labāk ir piezvanīt pa tālruni vai nolīgt automašīnu īpašās autostāvvietās. Cena par braukšanu ir norādīta uz skaitītāja + iekāpšana (2,5 eiro) + dzeramnauda (ja uzskatīsiet to par nepieciešamu). Papildu maksas: katra bagāžas vienība bagāžniekā, brauciens no 22:00 līdz 07:00, brauciens svētdienā vai svētku dienā, kā arī brauciens uz lidostu un atpakaļ.

Spriegums

Mājsaimniecības tīkla sprieguma parametri Itālijā atbilst Eiropas standartiem – 220 V.

Klimats

Ģeogrāfiskā atrašanās vieta. Itālija atrodas Eiropas dienvidos Vidusjūras centrālajā daļā. Ziemeļos Itālija robežojas ar Šveici un Austriju, austrumos – ar Slovēniju, ziemeļrietumos – ar Franciju, un pussalas daļu (Apenīnas pussalu) ieskauj sešas jūras: Ligūrijas, Sardīnijas, Tirēnu, Sicīlijas, Jonijas un Adrijas. Itālijas pamatdaļa iekļauj divas lielas salas – Sicīliju un Sardīniju, kā arī mazākas salas, tostarp Iskja, Kapri, Elba, Lipāru arhipelāgs un dažas citas. Valsts teritorija no ziemeļiem uz dienvidiem stiepjas vairāk nekā 1100 km garumā; tā ir pārklāta ar kalniem – 75% Alpiem un Apenīnu kalniem un 25% līdzenumiem. Apenīnu klimats lielākoties ir subtropisks un Vidusjūras. Vasarā te ir silti un sausi, ziemā ar nokrišņiem, bet arī ir diezgan silti.
 

Vai Jūs zināt, ka...?

Katru gadu Itāliju apmeklē 40 miljoni tūristu, tieši pateicoties tam, valsts kļuva par ceturto apmeklētāko valsti pasaulē. Itālijā atrodas atzītā pasaules modes galvaspilsēta – Milāna. Un savu iecienītāko nacionālo ēdienu – pastu, itāļi patērē neticamos daudzumos. Vidējais šīs valsts iedzīvotājs gadā apēd 25 kg pastas! Visā visumā itāļu paražas ir ļoti savdabīgas. Piemēram, jūs neatradīsiet nevienu itāli, kas nedzertu kafiju vai vīnu. Starp citu, vienīgais ēdiens, pie kā Itālijā nav pieņemts dzert vīnu, ir picas. Picai klāt pasniedz alu. Itālijā ir trīs aktīvie vulkāni – Stromboli (924 m), kas atrodas uz tāda paša nosaukuma salas uz ziemeļaustrumiem no Sicīlijas, Vezuvs (1277 m) – netālu no Neapoles un Etna (3323 m) – Sicīlijas salas austrumu daļā. Romas un Vatikāna muzeja maršrutā, tā kopējais garums sastāda aptuveni 10 km, ir 19 ēkas.

Kūrorti

Ligūrijas reģions ir šaura zemes strēmele, kas stiepjas vairāk nekā 300 km garumā starp Tirēnu jūru un Alpiem. Tās ir skaistas pludmales, augstas klintis un nomaļie ielīči, kurus sauc par Itālijas Rivjēru. Reģiona galvaspilsēta ir Dženova. Kalni aizsargā krastu no ziemeļu vējiem. Siltās jūras dēļ vidējā temperatūra vasarā ir + 25 °C un ziemā + 10 °C. Kampānijas reģions atrodas uz saulainās Neapoles Rivjēras, par ko Homērs dziedāja “Odisejā”. Amalfi piekraste un Sorento pussala ar skaistiem skatiem un burvīgiem zvejas ciematiem rada neaizmirstamu iespaidu. No salām īpaša uzmanība jāpievērš Iskjai, kur ierodas tūristi no visas pasaules, lai izmēģinātu termisko avotu terapeitisko efektu. Starp citu, Iskja ir Sofijas Lorenas iecienītākais kūrorts. Viens no bagātākajiem ziemeļu reģioniem Itālijā ir Emīlija-Romanja. Reģiona pilsētās ir nesalīdzināmi daudz seno pieminekļu, no kuriem, piemēram, var atzīmēt Tempio Malatestiano kūrortpilsētā Rimini. Veneto reģions – tā ir pasakaini skaistā Venēcija – tās Sv. Marka laukums, gondolas Lielā kanālā, šauru ielu burvība, iespaidīga arhitektūra, „Nopūtu tilts”, Venēcijas karnevāls, Starptautiskais kino festivāls, “Bienalle” izstāde, “Fenise” teātris un daudz ko citu. Ir jāpiemin arī Verona, kas ir slavena ar nemirstīgo Šekspīra traģēdiju "Romeo un Džuljeta", viduslaiku Treviso un populārāko vasaras kūrortu Adrijas jūrā – “Lido di Jesolo”. Slēpošanas kūrorti izceļas ne tikai ar augstu trašu sagatavošanas līmeni un to daudzveidību, bet arī pasakaino dabas skaistumu.

Suvenīri un iepirkšanās

Atrast itāļu suvenīru, kas būtu visas valsts atspoguļojums un simbols, nav iespējams. No Venēcijas tiek ievesti Murano stikla maskas un juvelierizstrādājumi, Sanmarīno ir populārs ar saviem zemeņu liķieriem, no Florences parasti ieved ādas izstrādājumus, piezīmju grāmatiņas, kas ir izgatavotas no īpašā Florences papīra, zelta rotas un šalles. Itālijā ir plaša augstas kvalitātes apģērbu un apavu izvēle. No 7. janvāra līdz 1. martam un no 10. jūlija līdz 31. augustam darbojas sezonas atlaides (sconti). Gardēžiem iesakām iegādāties jaunus CHIANTI vīnus, olīveļļu, vienu no izsmalcinātākajiem itāļu mandeļu liķieriem DISARONNO AMARETTO, kā arī dažādu formu un izmēru pastu. Veikali ir atvērti no pulksten 8:00 līdz 13:00 un no 15:00 līdz 20:00 no pirmdienas līdz sestdienai. Nodokļu bezmaksas nodaļas (Tax Free) ir pieejamas gandrīz visos lielveikalos.

Galvaspilsēta

Roma


 .